Apply BAU Hakkında

Bu yazıya kendimi tanıtarak ve çalışmalarımdan kısaca söz ederek başlamak istiyorum, böylece söylediklerim daha iyi anlaşılır.

12 yaşımdan beri yazılım geliştiriyorum, şu an 18 yaşındayım yani 6 yıl oldu. Bu süreçte C, C++, C#, Python ve Java dillerini öğrendim, bu dillerle projeler geliştirdim. Son 6 aydır C ve C++ dillerine odaklandım. Çünkü işletim sistemleri çekirdekleri ile ilgileniyorum. Bu zor ve karmaşık bir şey. Bu alanı seviyorum ve gelecekteki kariyerimi bu alanda planlıyorum. Windows, Linux ve Minix çekirdekleri ile ilgileniyorum ve bu çekirdeklerle ilgili sürekli öğreniyorum. GitHub'da bulunan Linux çekirdeği ile ilgili çok popüler bir kitabı İngilizce'den Türkçe'ye çevirisini gönüllü olarak yapıyorum. Linux Foundation'a gönüllü olarak katkıda bulunuyorum. Windows İşletim Sisteminin çekirdeğini yazan Microsoft çalışanlarından ve eskiden çalışmış olanlardan birkaçı ile iletişime geçtim ve Windows çekirdeği ile ilgili de çok yararlı bilgiler edindim. Benimle gerçekten çok ilgilendiler.

Aralık 2015'te Microsft Türkiye tarafından Global bir etkinlik olan DigiGirlz'ün İstanbul'da düzenlenen tarafına konuşmacı olarak davet edildim.

HeartShirt isimli Imagine Cup projem Türkiye'de finale kaldı ve burada bununla ilgili bir sunum yapma fırsatını elde ettim.

2016 Mayıs'ta Microsoft Türkiye'nin Teknolojinin Kadın Liderleri isimli yarışmasında Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı kategori birincisi olarak ödül aldım.

17 yaşında bir lise öğrencisiyken Microsoft'tan iş teklifi aldım. Mailler aşağıda (17 yaşında ve lise öğrencisi olduğumu bilmiyorlarmış.)

Arkadaşlarımın ısrarları üzerine Apply BAU için başvurdum. Bütün bu başarılarımı başvuru formunda anlattım. Bana bütün bu başarılarımın karşılığında %40 burs vermeye karar vermişler. Çok fazla(!) öyle değil mi? Bunun yanında isim vermeyeceğim ama hiç programlama bilgisi olmayan ve bilgisayar/yazılım mühendisliğinden %100 burs alanları tanıyorum. Ne kadar da harika(!) bir sistemleri var öyle değil mi?

Başvuru sürecinde reklamlarını yaptırıp BENİ KULLANIP BENDEN İSTİFADE ETTİLER. Bir de utanmadan %40 burs veriyoruz diyorlar. Bursları kendilerinin olsun, istemiyorum. Yetenekten, bilgiden anlamayan, paranın gücüyle zorla bir şeyler yapan bir üniversite. İnsanları bu şekilde kandırıp kullanıyorlar. Bomboş insanlara %100 burs verip gerçekten yetenekli insanları almıyorlar. Üstelik BENİM ÜZERİMDEN KENDİ REKLAMLARINI YAPIYORLAR. GERÇEKTEN BOMBOŞ BİR ÜNİVERSİTE(!)

Bu ülkede yeteneğe değer verildiği yok ki zaten, çok da bir şey beklememek gerek.

Bana kalırsa bu üniversiteye(!) gidip de yeteneklerinizi çöpe atmayın, sıradan bir devlet üniversitesinin bile daha iyi olduğuna eminim. Paraları var ve sadece kocaman şişirilmiş bir balondan ibaretler. Patlamaları bir iğneye bakar.

Ben harika bir mühendis olacağım fakat BAU her zaman içi bomboş bir saçmalıktan ibaret olarak kalacak...